Nyt on aika Ilmoittautua purjehduskouluun

Purjehduskoulun ilmoittautuminen alkoi

Purjehduskoulu käynnistyy tiistaina 27.5.2025 klo 17.00 satamassamme, Niemeläntie 32 Vaasa.  

Mukaan pääsee uimataitoiset lapset ja nuoret. Kokemuksen mukaan seitsemän vuotta on sopiva ikä aloittaa tämä urheiluharrastus.

Purjehduskoulussa opetellaan iloisessa joukossa optimisjollan hallintaa merellä lempeässä sekä kovemmassakin tuulessa. Kaikki sen oppii meidän  koulutettujen ohjaajien opastuksella. Ja mallia saa varttuneemmista junioreistamme, jotka harjoittelevat aloittelijoiden kanssa samaan aikaan.

Purjehduskoulu toimii kahdesti viikossa, tiistaisin ja torstaisin klo 17-20 kesäkuun, osan heinäkuuta sopimuksen mukaan ja taas elokuun ja syyskuussakin säiden mukaan. Tarpeen vaatiessa voimme järjestää lisää harjoitusiltoja.

Koko kesältä koulu maksaa 90€ ja se sisältää seuramme juniorin jäsenmaksun 15€ ja siihen sisältyy tarvittava  vakuutus.

Ilmoittaudu kurssille lähettämällä sähköposti: hannu.puikkonen (at) netikka.fi. Tarvitsemme lapsen nimen, syntymäajan ja vanhempien yhteystiedot.

Elokuussa pidämme purjehdusleirin tukikohdassamme Kaukaluodossa 22.-24.8.2025.

Juhani Laineen- rahaston avulla seura voi tukea tarvittaessa osallistumista purjehduskouluun ja leirille. Ota yhteyttä Hannu Puikkonen.

Tervetuloa purjehtimaan!