Vaasan Merenkyntäjät ry:n syyskokous pidettiin maanantaina 16.11.2020 poikkeuksellisesti elokuvateatteri Ritzin tiloissa. Koronasta huolimatta jäsenet tulivat lähes entiseen malliin päättämään yhteisistä asioista. Paikalla oli kolmisenkymmentä seuran jäsentä.

Syyskokous valitsi seuran kommodoriksi Hannu Puikkosen ja ensimmäiseksi varakommodoriksi Lauri Katajiston. Sakari Paavola jatkaa toisena varakommodorina.

Hallitukseen valittiin vuodelle 2021 Arto Ihanamäki, Matti Kero,Jarkko Ketonen,Timo Lauttamus, Christian Lundqvist, Markus Paavola, Jari Pakkanen ja Arto Ämmälä.

Toimintasuunnitelmassa hyväksyttiin hallituksen esitys poijujen, poijuketjujen ja painojen uusimisesta. Työn valmistelu aloitetaan jo tämän vuoden aikana, jotta poijut saadaan mahdollisesti jäälle alkuvuodesta 2021. Poijujen uusiminen pyritään tekemään kahden vuoden aikana.

Syyskokous käsitteli myös Pentti Syrjälän valituksen. Kokous hylkäsi valituksen ja hallituksen päätös Syrjälän erottamisesta seurasta jäi voimaan.